LV / RU         



   

 

Elpojot sekli, tu atraidi dabiski gūstamu bagātību

 

Mēs no dzimšanas esam apdāvināti ar vienkāršām lietām, kuras mums var sniegt labklājību dažādos dzīves aspektos, un elpošana ir viena no tām!

No vienas puses, viss ir it kā kārtībā, elpošana notiek auto- mātiski, un mums par to nav jādomā, tādēļ es saprotu, ka vienai daļai cilvēku elpošanas vingrinājumi var šķist garlaicīgi un ne īpaši svarīgi, vērā ņemami. Tomēr daudzi no mums ikdienā šo dabīgo procesu neizmanto pilnībā. Domājot par veselīgu dzīvesveidu, daudz uzmanības mēs atlicinām tam, ko ēdam un dzeram, bet bieži niecīga interese ir par to, kā un ar ko elpojam!

Problēma tā, ka lielākā daļa cilvēku elpo nepareizi, elpa ir sekla, ātra un saraustīta, līdz ar to tiek pazemināta dzīves kvalitāte, jo viss mūsu ķermenis ir pilnībā atkarīgs no tā, kā mēs elpojam, – tas atspoguļojās pilnīgi visās organisma sistēmās. Kad elpa ir sekla, mēs paši kļūstam sekli un meklējam papildu enerģiju, uzmundrinājumu, – piemēram, kofeīnu, nikotīnu un citus.

Jāatceras arī par to, ka dabīgi ir elpot caur degunu. Deguns ir domāts tam, lai gaiss tiktu uzsildīts, attīrīts. Caur 

muti šis process nenotiek. Jā, ir atsevišķas tehnikas, kur elpo gan ar muti, gan ātri un sekli, bet tas ir īslaicīgi un tādēļ, lai gūtu kādu konkrētu efektu. Bet elpošana ir viens no ātrākajiem un vienkāršākiem veidiem, kā mainīt savu fizisko, emocionālo un mentālo stāvokli, turklāt šis veids pieejams ikvienam un jebkurā brīdī.

Tādēļ es pati visus šos gadus esmu praktizējusi jogas prakses, kas saistītas ar elpošanu. Katrā nodarbībā es savas zināšanas un prasmes nododu citiem, kā arī izmantoju elpošanas metodes kā palīgu sev, savam ķermenim un prātam dažādās dzīves situācijās.

Svarīgi katrai šūnai

Elpošana ir cieši saistīta ar visām ķermeņa sistēmām.

Ar pareizu elpošanu, ar pilnīgu ieelpu cilvēks uzņem vairāk skābekļa. Vairāk nekā 90 procentus no savam organismam nepieciešamās enerģijas mēs saņemam no skābekļa, tādēļ ir svarīgi pareizi elpot, lai organisms skābekli saņemtu vajadzīgajā daudzumā un piepildītu ar to visus audus.

Katrai ķermeņa šūnai ir nepieciešams skābeklis, lai tā funkcionētu. Bet, lai šūnas ne tikai kaut kā nebūt funkcionētu, bet darītu to labi, cilvēkam ir labi un pareizi jāelpo!

Skābeklis uzlabo smadzeņu darbību, tas, savukārt, dara skaidrāku prātu, smadzenēs izdalās laimes hormoni, un tas palīdz cīnīties ar depresiju, cilvēks ir apmierināts un stiprinās imunitāte. Pareiza, pilnīga elpa izmasē arī iekšējos orgānus.

Vēl viens ieteikums – būt vairāk svaigā gaisā, tīrā vidē un, ja ir iespēja, veikt dziļas un pilnīgas ieelpas arī tur.

Izelpa ir tikpat svarīga, jo tā atbrīvo no vecā gaisa, kas mums ik dienā uzkrājās plaušās, veicina toksisko vielu izvadī- šanu, un tas attīra asinis, organisms viss atgriežas līdzsvarā, uzlabojas dziedzeru darbība, un mēs varam vieglāk tikt galā ar savām emocijām. Mierīgs prāts atbrīvos ķermeni, un tas ļauj gan labāk izpildīt kādu pozu nodarbībās, gan relaksēties, gan meditēt. Tas padara jogas praksi vieglāku, un elpošana ir ātrs veids, kā pievērsties esošajam – būt "šeit un tagad".

Elpošanas prakse var pati par sevi būt kā meditācija, un elpošanas vingrinājumus var apvienot arī ar jogas pozām. Ir desmitiem dažādu elpošanas veidu un tehniku – ne tikai jogā, bet arī citās mācībās, kas līdzsvaro ķermeni un prātu.

 

Kas jāievēro, sākot elpošanas prakses?

Vienkārši uz brīdi apstājies un pievērs uzmanību savai elpošanai. Vai redzi kaut ko kustamies? Parasti jau ne. Tas ir tādēļ, ka vairums cilvēku elpo sekli un ātri, izmantojot tikai niecīgu daļu no elpošanas muskuļiem un tikai plaušu augšdaļu.

Pirms sākt jebkuru elpošanas praksi, ir svarīgi iemācīties dabīgi elpot. Dziļā jogas elpa ir elpošanas tehnika, kurā tiek izmantoti visi trīs plaušu kambari:

• vēdera jeb apakšējais,
• krūšu jeb vidējais,
• atslēgas kaula jeb augšējais.
Ieelpa vispirms piepilda vēdera daļu, tad – krūšu, un

pēdējais paceļas atslēgas kauls. Izelpojot secība ir apgriezta. Izpildi šo vingrinājumu sēdus, guļus uz muguras vai pastaigājoties.

Šo elpu pareizi var izpildīt tikai tad, ja ir pareizi sakārtota (taisna) mugura, brīvs apģērbs, lai vēders un krūškurvis var brīvi kustēties. Mugurai jābūt taisnai, lai ieelpa un izlepa būtu efek- tīva un pilnīga. Es neredzu jēgu tam, ka cilvēks, kurš ir galīgi salīcis, kuram ir stīva diafragma un citi saspringti muskuļi, pilda spēcīgas elpošanas tehnikas – piemēram, ugunīgo elpu. Ja ķermenis nav gatavs šādām tehnikām, varam panākt pretēju efektu vai pat traumēt ķermeni.

 

Dziļā jogas elpa

Populāra ir arī holotropā elpošana, ko sauc par psihodēliskās terapijas analogu. Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka dažkārt cilvēki jauc dažādus "apgaismības" stāvokļus ar hiperventilāciju, kas ir stāvoklis, kad izjūk skābekļa un oglekļa dioksīda līdzsvars asinīs, – tas var izraisīt reiboni, elpas trūkumu, vājumu, apziņas zudumu un citus simptomus. Šo metodi es ieteiktu veikt kopā ar prasmīgu terapeitu, kurš kontrolē situāciju un izstāsta procesus un sekas, iespējamos stāvokļus.

Dziļā jogas elpa atklāj to, ko īsti nozīmē dziļā jogas relaksācija. Daudziem cilvēkiem tas ir jāmācās pilnīgi no jau- na, jo ikdienā neesam pieraduši atvēlēt laiku īstai atpūtai. Kad bērns piedzimst, viņa elpa ir pareiza, pilnīga. Dzīvesveids tāja, mazkustīgums, ilga sēdēšana pie darbagalda un negatīvas emocijas – ir tas, kas parasti mūs noved līdz seklai un ātrai elpai. Nemierīgs, bailīgs un dusmīgs cilvēks parasti sāk elpot ātrāk un seklāk. Daudzi no mums dzīvo patstāvīgā stresā un ar dažādām kaitēm, un tas viss arī atspoguļojas mūsu elpošanas paradumos. Šāds nemierīgs stāvoklis noved pie nepareizas elpas, bet nepareiza elpa – pie vēl lielāka nogu- ruma un nemiera. Izveidojās tāds kā apburtais loks, bet, apzi- noties un kontrolējot savu elpu, mēs to varam mainīt. Svarīgi ir apzināties, ka to var ietekmēt un iemācīties kontrolēt!

Jogas un citas mācības piedāvā visdažādākās tehnikas, kuras tu vari izmantot, gan lai nomierinātos, gan lai iegūtu vairāk enerģijas, gan arī pret bezmiegu, stresu, lai attīrītu ķermeni, un vēl daudz kam citam.

Mans garīgais skolotājs Jogī Badžans ir teicis: "Kas ir vecs cilvēks? Veca ir sekla elpa. Cilvēki, kuri elpo dziļi, nekad nejūtas veci. Viņi var būt veci, bet viņi nekad nejutīsies veci, tehniski runājot. Vai tava dzīvības (dzīves) elpa ir apzināta un dziļa? Tu vari nebūt vecs savā enerģētikā."

Simtiem gadu jogas mācība ir vēstījusi: visa enerģija un tātad arī matērijas izpausmes sastāv no smalkākas enerģijas formas "dzīvības" enerģijas, ko sanskritā sauc par prānu. Šī prāna ir tā enerģija, kas iekustina un darbina visu fizisko matēriju, notur pie dzīvības. Prāna nozīmē "dzīvības spēks". Elpošanas tehnikas jogas tradīcijā sauc par pranajāmu. Prāna pārvalda visas ķermeņa funkcijas un ietekmē mūsu domāšanu. Un pranajāmu var nosaukt par zinātni, kas to pēta un izmanto, lai panāktu konkrētus mērķus cilvēka ķermenī, prātā, emocijās. Tātad ar pranajāmas (elpošanas) palīdzību mēs varam kontrolēt prānu (enerģiju), kas ir visas dzīvības un visas matērijas pamatā.

Jogī Badžans arī atgādina: "Jo vairāk ir prānas, jo lielāka ir mūsu labklājība. Tāds ir likums. Cilvēki ar seklu elpu ir pa- visam nabadzīgi, viņi elpo uz pusi. Viņu elpa ir tikai augšējā plaušu daļā. Tādēļ viņi nevar aizsniegt debesis un zemi. Pirmā dāvana, ko tu ieguvi piedzimstot, ir elpa... Elpojot sekli, tu atraidi bagātību, ko varētu saņemt no dzīves automātiski."

Teikšu godīgi, pirms gadiem deviņiem man šie skolotāja vārdi šķita diezgan mītiski, vairāk kā ticība kaut kam senam un, iespējams, ne tik ļoti saistītam ar mūsdienu realitāti. Bet, cītīgi praktizējot pranajāmu, es arvien vairāk pārliecinājos par tās iespējām un spēcīgo iedarbību un sapratu, ka apraksti par šo zinātni saskan ar cilvēka fizioloģiju un anatomiju – saistībā ar elpošanas procesi

jūnijsNodarbības vai seminārus, kur praktizējam vairāk elpo- šanas tehnikas, sāku ar vienkāršām lietām par cilvēka anatomiju, kas saistīta ar elpošanu, jo šīs ir zināšanas, kuras iegūstam jau skolas gados, bet laika gaitā aizmirstam un nepiešķiram tam tik lielu nozīmi.

Piekrītu savam skolotājam, ka vesels cilvēks ir bagāts. Mūsdienās ir arī daudz zinātnisko pētījumu par elpošanas vingrojumu labvēlīgo ietekmi uz veselību un arī atveseļošanās iespējas ar dažādām elpošanas praksēm.

Lai mēs varētu piedzīvot šīs pārmaiņas, nav nepieciešams uzkrāt īpašas zināšanas par pranajāmu vai apgūt daudz sarež- ģītu tehniku – pietiek ar to, ka katru dienu dažas minūtes atceramies pievērsties savai elpai un praktizēt apzināti pilno elpu vai kādu citu vienkāršu elpošanas vingrinājumu.

 

Apzinātās staigāšanas tehnika

Padalīšos ar ļoti vienkāršu elpošanas tehniku, ko izmantoju regulāri un kas man sniedz gan mieru, gan enerģiju, gan prieku. Tā ir apzināta staigāšana ar apzinātu mierīgu, pilnīgu elpu. Šādu pastaigu var veikt jebkur. Protams, tīrs gaiss un klusums dos papildu efektu. Apzināta pastaiga un elpa, ja ar to vari nonākt "šeit un tagad", var būt efektīva dinamiskā meditācija, kas tevi iepriecinās, izkustināt un novest pie patiesa, priekpilna miera.

Izejot ārā, sāku savu praksi ar muguras iztaisnošanu –pastiepjos uz augšu, nedaudz ievelku vēderu, piepaceļu
krūškurvi un iztaisnoju galvu. Lieku nelielus, apzinātus soļus,ķermenis ir sakārtots, mugura taisna, gaita iznāk viegla un
dabīga, tāpat kā elpa. Tad sāku pilno elpu un skaitu afirmācijas, piemēram, uz ieelpu: "Es piepildos ar gaismu, veselību un
mīlestību" un uz izelpu: "Viss nemiers un bēdas no manis aiziet." Staigāšanas meditācijas atrodamas dažādās tradīcijās – gan jogā, gan budismā u. c. Tajās var lietot arī mudras un mantras, kas ļauj prātam norimt un sniedz pozitīvu spēku.

 

Evija Branta 

Raksts ir publicēts Dzīvesziņas gadagrāmatā 2018. 

 

 

 

 

 

jūnijs

jūnijs

 

 

Dzīve ir Elpa 

 

 

Intervija Latvijas Radio.

Elpa(elpošana) ir dzīve un dzīve ir elpa(elpošana). Nav nekādas atšķirības starp šiem diviem.
Jogi Badžans


Ja gribat būt veseli, mierīgi un harmoniski, apveltīti ar skaidru prātu un saņemt no dzīves vairāk prieka un labklājības, mums ir jāmaina savi elpošanas paradumi no neapzinātas gaisa ievadīšanas sevī uz apzinātu dziedinošu spēku uzņemšanu.

Tūkstošiem gadu joga ir vēstījusi- visa enerģija un tādējādi arī matērija sastāv no smalkās enerģijas formas „dzīvības” enerģijas. Sanskritā (senā Indijas valodā) šo smalko dzīvības enerģiju sauc par prānu un elpošanas vingrinājumus par pranajamu. Prāna ir tā enerģija, kas iekustina visu fizisko matēriju. Tā pārvalda visas ķermeņa funkcijas un ietekmē mūsu domāšanu.

 

Prāna ir pati spēcīgākā un pati radošākā lieta ko ir radījis Dievs, tādēļ no prānas nāk dzīve. Kas tevī elpo? Atman( dvēsele). Elpa ir līdzās dvēselei.  Brīdī kad dvēsele pamet ķermeni, tu vairs neelposi. Tātad tava eksistence(pastāvēšana) nav tava. Patiesībā tā ir dvēseles eksistence.

Jogi Badžans

 

Kas tad traucē vairumam cilvēku brīvi ieplūst dzīvības spēkam, kas dod enerģiju un veselību?
Mēs vienkārši uz brīdi varam apstāties un pievērst uzmanību savai elpošanai. Vai redzat kaut ko kustamies? Parasti jau ne. Tas ir tādēļ, ka vairums cilvēki elpo sekli un ātri, izmantojot tikai niecīgu daļu no elpošanas muskuļiem un tikai plaušu augšdaļu. Lai varētu uzlabot savu plaušu funkcijas mums vispirms jāiemācās dziļi un pilnvērtīgi elpot. Un tas dod daudz. Pirmām kārtām, ķermenis uzņem vairāk skābekļa. Otrs labums, ka elpošana pastiprina limfrites sistēmas darbību un veicina toksisko vielu izvadīšanuno audiem, kā arī izmasē iekšējos orgānus. Un bez  šaubām tas samazina stresu, padara skaidrāku prātu, stiprina imunitāti un palīdz cīnīties ar depresiju, jo smadzenēs izdalās laimes hormoni endorfīni , kas ir arī miera un apmierinātības hormoni .

 

Kas ir vecs cilvēks? Veca ir sekla elpa. Cilvēki, kuri elpo dziļi nekad nejūtas veci. Viņi var būt veci, bet viņi nekad nejutīsies veci, tehniski runājot. Vai tava dzīvības(dzīves) elpa ir apzināta un dziļa? Tu vari nebūt vecs savā enerģētikā.

Jogi Badžans

 

Vairāk nekā deviņdesmit procentus no savam organismam nepieciešamās enerģijas mēs saņemam no skābekļa, tādēļ ir svarīgi pareizi elpot, lai organisms saņemtu vajadzīgā daudzumā skābekli un piepildītu ar to visus audus. Izelpa ir tik pat svarīga, jo tā atbrīvo no vecā gaisa, no visa liekā, kas ir uzkrājies, bet ikdienā lielākajai daļai cilvēku izelpa ir nepilnīga, līdz ar to vecais gaiss un viss liekas mūsos uzkrājas. Tādēļ pats vienkāršākais ko mēs katru dienu varam izdarīt, ir veikt dažas dziļas ieelpas un izelpas.

Parasti stress, uzbudinājums, patstāvīga emocionālā spriedze rada seklu, ātru un saraustītu elpošanu. Tas noved pie hroniska saspringuma, kas savukārt palielina iespēju piedzīvot vēl lielāku stresu.
Šīs negatīvās emocijas un nemieru ir grūti likvidēt ar gribasspēku, bet ar elpošanu noregulēt ir iespējams. Līdz ar to tiks normalizēta dzīvības enerģijas prānas plūsma organismā. Svarīgi ir apzināties, ka to  var ietekmēt un iemācīties kontrolēt.

Tā ir tavas dzīves elpa. Tev par to ir jārūpējas. Mēs aizmirstam par to, cik elpa ir nozīmīga mums. Mēs nezinām, ka esam pievienoti elpai. Mēs domājam, ka tā ir automātiska un mūsu senči ir parakstījuši nomas līgumu par to. Mēs par visu raizējamies šajā pasaulē, bet mēs neraizējamies par to kas ir devis dzīvību mums, tā ir mūsu elpa. Brīdī kad tu neelpo, tevi izmetīs ārā. Elpa ir tavs „viss” un tu nevari veltīt laiku, lai uz to meditētu. Tu meditē uz Dievu, bet  ne uz elpu, kas ir  Dieva piedāvātā samaksa. Es tev pateikšu vienu lietu ļoti skaidri.Es varu nodot patiesību vienīgi tev. Es nevaru būt tevī( ar tevi sēdēt) un elpot.

Jogi Badžans

 

 

Elpas apgūšana liek pamatu:
veselības un vitalitātes uzlabošanai
,
emociju loka un radošuma paplašināšanai,
garastāvokļu kontrolēšanai,
koncentrācijas attīstīšanai,
vienotības sajūtas palielināšanai
Kontrolējot elpošanu var kontrolēt/mainīt arī sirdsdarbību;
Kontrolējot elpošanu var mainīt smadzeņu viļņus (un domas)

 

Ko liecina pētījumi:
Pētījumi, kas veikti ar stenokardijas slimniekiem, liecina, ka relaksējoša elpošana var mazināt stenokardijas lēkmju biežumu, līdz ar to ir mazāka nepieciešamība lietot zāles.

Relaksējojoša elpošana var palīdzēt samazināt trauskmi un stresu cilvēkiem ar panikas lēkmēm, darba stresu un dažādam fobijām, palīdz cīnīties ar depresiju.

Relaksējoša elpošana pazemina assinspiedienu un pulsu cilvēkiem, kuriem ir hipertonija.

Ar jogas elpošana ne tikai var nomierināt prātu un ķermeni, tā var arī palīdzēt mazināt hroniskas sāpes.

 

Joga un Elpas apgūšana, elpošana

 

 

Evija Blūmentāle


Raksts arī ir publicēts portālā SievietesPasaule.lv