LV / RU         



   

Izprotot savu muguru
Mugurkauls ir viena no brīnišķīgākajām būvēm dabā. Tas veido cilvēka ķermeņa centrālo daļu, nodrošinot spēku un stabilitāti, notur ķermeni vertikālā stāvoklī un nodrošina daudz ķermeņa funkciju. Mugurkauls darbojas arī kā informatīvais lielceļš starp smadzenēm un pārējo organismu. Taču mugura nav tikai mugurkauls, bet arī viss pārējais, kas ir ap to. Turklāt visu šo kaulu, saišu, muskuļu un nervu sistēmu apzināti un neapzināti vada cilvēka prāts.
Fiziskā un garīgā ķermeņa veselībā būtisks ir visu muguras veidojošo elementu stāvoklis, tomēr īpaši vēlos uzsvērt muguras muskuļu veselību, jo tieši muskuļi ir tie, kas būtiski ietekmē pārējo muguru veidojošo elementu stāvokli.
Muguras sāpes ir aktuāla un plaši izplatīta problēma, kas skar arvien vairāk cilvēku. Tās ir otrs biežākais ārsta apmeklējuma iemesls aiz saaukstēšanās slimībām.
Muguras sāpes veidojas ne tikai no nepareizas pozas, fiziska ievainojuma vai sliktiem ieradumiem, bet arī no cilvēka mentālā stāvokļa. Viss, ko mēs piedzīvojam emocionālajā un mentālajā sfērā, ietekmē ķermeņa muskuļus. Stress rada muskuļu sasprindzinājumu un sastiepumus. Joga atslābina, stiprina un izārstē sāpju iemeslus.
Muguras stāvoklis ir cieši saistīts ar novecošanās procesu. Lokana un spēcīga mugura aizkavē šo procesu. Kā Yogi Bhajan ir teicis: „Jūs esat tik vecs kā jūsu mugurkauls.” Šis ir viens no iemesliem, kādēļ cilvēki, kuri praktizē jogu izskatās daudz jaunāki.


Kādēļ būtiski, lai mugura būtu taisna?
Kundalini jogas uzdevums ir veicināt enerģijas plūsmu visos ķermeņa enerģijas kanālos, bet visvairāk tā ir vērsta uz enerģijas kanāliem, kas plūst tieši gar mugurkaulu. Kad mugurkauls nav precīzi sakārtots enerģijas kanālos rodas traucējumi un enerģija nespēj plūst, kā tai vajadzētu.
Ar dažādu tehnoloģiju palīdzību mācīsimies saprast un piedzīvot, kas ir taisns mugurkauls un ar krijām nostiprināsim muguras muskulatūru.
Ikdienā veicot dažādas kustības, bieži izmantojam nepiemērotas muskuļu grupas, lai aizstātu vājākās, tādējādi radot vēl lielāku iespēju rasties muguras traumām. Kundalini joga iedrošina iespējami vairāk pielietot ķermeņa lielākās locītavas, plecus un gurnus, lai noturētu muguru taisnu, pat veicot pieliekšanos uz priekšu vai aizmuguri. Izmantot piemērotos muskuļus, lai noturētu konkrētu pozu un atslābinātu nevajadzīgo sasprindzinājumu.
Kad mugurkauls ir savā dabiskajā novietojumā, tas kalpo dvēseles ilgām – piedzīvot augstāko apzināšanās stāvokli, atļaujot zemāko čakru vitalitātei un augstāko čakru gudrībai ieplūst mūsu sirdī, lai mēs varētu būt saskaņā ar savu patieso būtību.


Kā joga var palīdzēt?
• Stiprina visus muguras elementus.
• Uzlabo enerģijas plūsmu caur enerģijas kanāliem.
• Ar stiepšanos pārveido uzkrājušos spriedzi gar mugurkaulu un muskuļos.
• Izkustina krusta kaulus, tādējādi uzlabojot muguras smadzeņu šķidruma cirkulāciju.
• Attīsta lokanāku un veselīgāku muguru, nostiprina muguras muskulatūru.






Vienmēr uzsākot savu praksi jeb nodarbību noskaņojamies skandējot Adi mantru (noteicošo, pirmatnējo) - ONG NAMO GURU DEV NAMO.

 

 

Kundalini jogas vingrojums 1

Lai skandētu šo mantru, apsēdieties ar taisnu muguru, sakrustojiet kājas un aizveriet acis. Plaukstas ir sakļautas un īkšķu locītavas piespiestas krūšu kaulam. Dziļi ievelciet elpu un vienā elpas vilcienā noskandējiet visu mantru. Zilbi DEV skandē nedaudz aukstak nekā pārējas. Izdariet to vismaz 3 reizes.

Ar šo mantru mēs nodrošinam vispilnīgako iekšējo vadību. Tas ir „zelta pavediens", kas mūs saista ar kundalini jogas garīgo skolotāju paaudzēm, kuras dzīvojušas pirms mums. Jogī Bhadžans ir tuvākais šīs virknes locekis .

Kundalini jogā tiek izmantotas skaņu vibrācijas (mantras), lai savienotos ar augstāko patību un šīs senās mācības kopēju iepriekšējām paaudzēm. Šo seno zilbju skandēšana (sanskrita un gurmukhi valodu pamatprincips) ir visātrākais ceļš uz vibrējošo saskaņu starp mums un universālo apziņu.

Adi mantra atver kanālu, pa kuru plūst kundalini jogas enerģijai.

 

 

 

KRIJA MUGURKAULA NOREGULĒŠANAI

Pirms sākat izpildīt vingrojumu kompleksu, noteikti iesildieties un izstaipiet ķermeni vismaz 10 - 15 min.

Šī krija padara lokanaku mugurkaulu un atslābina muguras muskuļus.

 

1. Koka poza. Nostājieties stāvus, paceliet kreiso kāju un atbalstiet papēdi pret kaunuma kaulu. Kājas pēda nedaudz pavērsta uz augšu. (Šajā mirklī uz mugurkaula lejasdaļu izdarītā spiediena rezultātā visi skriemeļi ieņems dabisko stāvokli).

Ja šāda poza jums ir pārāk grūta, piespiediet pēdu pie augšstilba iekšpuses tā, lai papēdis atrastos tuvu pie cirkšņa un pirksti būtu vērsti uz leju. Sakļaujiet plaukstas un īkšķus piespiediet pie krūtīm sirds centrā (lūgšanas poza). Atpleties acis un atrodiet tālumā kādu punktu, uz kuru koncentrēt skatienu - tas palīdzēs noturēt līdzsvaru. Paceliet rokas virs galvas, saglabājot lūgšanas pozīciju. Visu laiku stiepieties uz augšu un lēni un dziļi elpojiet. Palieciet koka pozā 1-2 min.,tad pārmainiet kājas

 

Kundalini jogas vingrojums 2

Kundalini jogas vingrojums 3

 

2. Vārnas poza. Nostājieties taisni, kājas plecu platumā un pirkstgali nedaudz izvērsti. Savijiet roku pirkstus un uzlieciet plaukstas uz galvas. Salieciet ceļus un nolaidiet rumpi uz leju, pēc iespējas neatraujot papēžus no grīdas. Turpiniet 2-3 min. Šis vingrojums palīdz mugurkaula lejasdaļas starpskriemeļu diskiem ieņemt dabisko stāvokli.


Kundalini jogas vingrojums 5

 

3. Dibena cilāšana. Nostājieties ar kājām plecu platumā un salieciet ceļus puspietupienā tā, lai mugura būtu paralēla grīdai. Rokas izbāziet starp kājam un ar plaukstam stingri aptveriet pēdu virsu. Turiet galvu pavērstu ar seju uz priekšu. 11 reizes cilājiet muguras apakšdaļu un dibenu augšā lejā. Ieelpojiet, ceļot dibenu uz augšu, un izelpojiet, nolaižot to uz leju. Elpojiet īsi un spēcīgi. Nostajieties taisni, 5 sekundes elpojiet normāli un tad atkārtojiet vingrojumu vēļ 11 reizes. Tā turpiniet 2-3 min. Tad ieņemiet vieglo pozu (sēžus ar sakrustotām kājam) un 30 sekundes atslābinieties.

Šis vingrojums iedarbojas uz sēžas nervu augšstilbos. Tas nostiprina šo nervu un mazina sāpes.


Kundalini jogas vingrojums 6

 

4. Sānu stiepšana. Nostajieties taisni un izpletiet kajas žākļstājā, cik tālu vien var, nezaudējot līdzsvaru. Rokas paceliet uz sāniem ar delnām uz leju. Noliecieties pa labi, stiepjot labo roku lejup labas pēdas virziena. Kreiso roku stiepiet uz augšu. Abas rokas veido taisnu līniju. Noturiet šo stāvokli 10 sekundes. Tad lēni un līgani nolaidiet kreiso roku pie kreisās pēdas. Visu vingrojuma laiku turiet rokas taisnā līnija. Izpildiet šīs kustības 1-3 minūtes. Ieelpojiet, izelpojiet un, guļot uz muguras, atslābinieties.

Šis vingrojums palīdz koriģēt kakla muskuļus un skriemeļus.


Kundalini jogas vingrojums 7

Kundalini jogas vingrojums mugurai

 

Beidzot kriju, apsēdieties tā pat kā iesākot nodarbību un skandējiet mantru SAT NAM - Patiesība ir mana identitāte. Velkot burtu A (abās zilbēs) pēc iepējas ilgāk. Izdariet to 3 reizes

 

 

 

Meditācija

Tattvu līdzsvarošana pret stresu un divdabību (dualitātēm)

 

Kundalini joga vingrinājums 9

Mudra: Savienojiet plaukstas sirds centrā un izpletiet pirkstus tā lai pirkstu gali saskaras. Izdariet vieglu, vienmērīgu spiedienu. Īkšķi stiepjas uz aizmuguri pret ķermeni. Izdarītā spiediena kārtā pārējie pirksti nedaudz ieliecas. Starp plaukstām ir atstarpe.

Acis: koncentrējiet skatienu uz degungalu.

 

Elpa: Viegla , dziļa ieelpa caur degunu. Izelpa caur ieapaļotām lūpām (taurītē) astoņos piegājienos . Uz katru izelpu ievelkam nabas punktu uz iekšu.

Beidzot: Dziļa ieelpa, elpas aizture 10-30sekundes un izelpa. Vēl viena dziļa ieelpa, izpuriniet rokas un atbrīvojieties.

 

Ja visi elementi (tattvas) ir līdzsvaroti, spēcīgi un atrodas savā vietā ķermenī tad jūs spējat pretoties stresam, traumām un slimībām. Jūs neapjūkat konfliktsituācijās starp abām smadzeņu puslodēm, starp saustarpējo cīņu uz tiesībām pieņemt lēmumu un virzīt darbību.

Šajā meditācijā ir lietota Mudra, lai stimulētu 10 punktus, kas ir savstarpēji saistīti ar abām smadzeņu puslodēm. Vienmērīgs spiediens uz tiem veic tādu kā komunikāciju un koordināciju starp divām pusēm. Dziļā ieelpa veicina izturību un mieru. Izelpa caur muti stiprina parasimpātisko nervu sistēmu. Tas viss kopā samazina reakciju uz stresu. Izelpas paņēmiens (vienmērīgi vairākkārtīgi izpūšot gaisu) stimulē hipofīzes darbību, kas veicina skaidrību, intuīciju un lēmumu pieņemšanu. Šī meditācija atrisina daudzus iekšējos konfliktus, īpaši tos kas saistīti ar jūsu darbību, piemēram, garīgās vērtības pret mentālajam, pret fiziskajam vai izdzīvošanas nepieciešamībām (dualitātes).

 

 

Beidzot meditāciju, apsēdieties tā pat kā iesākot nodarbību un skandējiet mantru SAT NAM - Patiesība ir mana identitāte. Velkot burtu A (abās zilbēs) pēc iepējas ilgāk. Izdariet to 3 reizes.